Riešenie ľudskoprávnych výziev, ktorým čelia Rómky a Rómovia si vyžaduje medzigeneračný prístup

Aktuality

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O’Flaherty vyzýva slovenské orgány, aby prijali naliehavé opatrenia na riešenie hrozných podmienok bývania Rómov a Rómok.

Komisár počas návštevy Slovenska v dňoch 8. až 12. júla 2024 navštívil viaceré vylúčené rómske komunity na východe Slovenska: Starú tehelňu v Prešove, Jarovnice, Petrovany, Luník IX v Košiciach a Kecerovce, kde absolvoval stretnutia aj s predstaviteľmi rómskych komunít a organizáciami občianskej spoločnosti. Zistenia Komisára po návšteve Rómok a Rómov žijúcich vo vylúčených komunitách sú alarmujúce.

Komisár medzi inými skonštatoval, že predsudky voči Rómom a Rómkam sú hlboko zakorenené v slovenskej spoločnosti a ich diskriminácia ovplyvňuje všetky oblasti ich života: od segregácie rómskych žien na pôrodníckych oddeleniach až po segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní.

Komisár zároveň upozornil na skutočnosť, že niektoré rómske komunity žijú v extrémnej chudobe a v niektorých vylúčených komunitách nemajú žiadny alebo majú len veľmi obmedzený prístup k vode, sanitácii a  elektrine. Dodal, že niektoré rómske obydlia sú úplne nevhodné na bývanie a sú umiestnené na nebezpečných miestach, kde hrozia záplavy alebo v blízkosti skládok toxického odpadu.

Michael O’Flaherty tiež uvádza, že výzvy v oblasti ľudských práv Rómok a Rómov si vyžadujú dlhodobú angažovanosť a radikálnu zmenu a zdôrazňuje potrebu medzigeneračného prístupu k riešeniu problémov, ktorým čelia Rómky a Rómovia na Slovensku. Uvádza napríklad zásadné prehodnotenie štruktúr financovania, aby sa zabezpečila dlhodobá udržateľnosť dobrých iniciatív.

Komisár poukázal aj na naliehavosť riešenia ťažkej situácie nezákonne sterilizovaných rómskych žien, ktoré aj po mnohých desaťročiach trpia fyzickými, psychickými a sociálnymi dôsledkami týchto činov. Dodáva, že vláda musí zabezpečiť spravodlivosť najmä prostredníctvom vytvorenia dostupného a účinného mechanizmu odškodnenia. Zaoberal sa aj potrebou posilnenia vzájomnej dôvery Rómok a Rómov a orgánov činných v trestnom konaní a zabezpečenia nezávislého vyšetrovania prípadov nadmerného použitia sily zo strany polície v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva.

Uvedené ľudskoprávne výzvy, na ktoré Stredisko dlhodobo upozorňuje, boli aj predmetom nášho spoločného stretnutia s Komisárom.

Správa komisára je dostupná na čítanie