Ako slovenské médiá informujú o rôznych náboženských skupinách?
Téma slobody náboženského vyznania je na Slovensku dlhodobo diskutovaná, a často sa pritom objavujú aj nenávistné prejavy voči členom náboženských skupín, ako aj ich zjednodušené a stigmatizujúce zobrazovanie. Preto je dôležité venovať tomuto problému väčšiu pozornosť.
Analýza sa zameriava na to, s akými témami sú náboženské skupiny v spravodajstve spájané a či sú vykresľované skôr ako obete porušovania práv alebo ako tí, ktorí porušujú práva iných. Analýza pokrývala 9 864 mediálnych príspevkov publikovaných na 20 najčítanejších online spravodajských portáloch v období od januára do júna 2024.
Zistili sme napríklad zásadné rozdiely v spôsobe informovania o jednotlivých náboženských skupinách, a to najmä silný dôraz na politické témy a bezpečnostné otázky pri informovaní o islame v porovnaní s inými náboženskými skupinami, a zároveň minimálne informovanie o tom, že moslimská menšina na Slovensku aj v iných európskych krajinách čelí vlne nenávistných prejavov, útokov alebo diskriminačných praktík.
Upozorňujeme, že práve nárast stereotypizujúcich a stigmatizujúcich komentárov a správ vo verejnom priestore môže zásadne ovplyvniť, ako sú členovia a členky jednotlivých náboženských skupín vnímaní širšou verejnosťou. Vytvárajú sa tak často nepresné a zavádzajúce predstavy o dodržiavaní práv náboženských skupín na Slovensku, ktoré sa nezhodujú s realitou. Výhradne negatívne informovanie môže ďalej prispievať k stigmatizovaniu vybraných skupín obyvateľstva a podporovať naratív, ktorý bol kľúčový aj pri prijímaní legislatívnej úpravy sprísňujúcej zákonné požiadavky na registráciu cirkví.
Publikácia je dostupná na stiahnutie a čítanie (pdf, 4 MB)