Ako slovenské médiá informujú o migrantoch a migrantkách?

Aktuality

Pozreli sme sa na to, ako sú v médiách zobrazovaní migranti a migrantky, s akými témami sú spájaní a do akej miery sú zobrazovaní správnou terminológiou. Zistenia naznačujú, že verejný diskurz je v otázkach migrácie výrazne zameraný na otázky bezpečnosti a ochrany hraníc a tým výrazne prispieva k stereotypizácii a stigmatizácii tejto skupiny ľudí.

S tým súvisí aj častý výskyt výrazov, ktoré sú síce bežnou súčasťou jazyka, ale v spojení s migrantkami a migrantmi implicitne vyvolávajú dojem neregulovaného nebezpečenstva, napríklad „prílev“, „vlna“ alebo „príliv“.

Pre vyváženejšie informovanie je vhodnejšie zamerať sa na individuálnu rovinu migrácie, aby migrantky a migranti neboli zobrazovaní iba ako masy osôb ohrozujúce hranice, ale ako ľudia, ktorí majú nárok na medzinárodnú ochranu a opustili svoje krajiny z vážnych, často až existenčných dôvodov. Je preto dôležité, aby médiá informovali o rôznych aspektoch života migrantov a migrantiek v širšom kontexte a vyhýbali sa ich zobrazovaniu ako jednoliatej masy.

Zároveň upozorňujeme na fakt, že často používané spojenie „nelegálny migrant“ nie je korektné, keďže nelegálnou nemôže byť osoba, ale iba jej konanie. Napriek tomu tento výraz vo významnej miere používajú politickí predstavitelia a predstaviteľky a tiež štátne inštitúcie. Apelujeme preto na zodpovedné osoby, aby sa vyhýbali nekorektnému zobrazovaniu migrujúcich ľudí, ktoré môže mať nepriaznivý vplyv na ich vnímanie spoločnosťou.

Publikácia je dostupná na stiahnutie a čítanie (pdf, 4 MB)