02
júl

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pripravila výklad súladu ustanovení v tzv. Lex atentát týkajúcich sa slobody zhromažďovania

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa v súlade so svojim mandátom obrátilo dňa 14. júna 2024 na Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorý je súčasťou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) so žiadosťou o výklad súladu niektorých ustanovení Vládneho návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike, ktoré sa týkajú slobody zhromažďovania.

02
júl

Nulová tolerancia k sexuálnemu obťažovaniu a podpora ľudských práv pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti

Výskumné úlohy Strediska spravidla vedú k formulácii odporúčaní alebo zviditeľneniu dobrej praxe. Aby sa naše odporúčania preniesli do praxe si vyžaduje dlhodobú cielenú advokačnú činnosť a vybudovanie dôvery s aktérmi v danom sektore. V prípade výskumu prevalencie sexuálneho obťažovania medzi personálom v zdravotníctve, ktorý sme uskutočnili v roku 2023 však máme nádej, že sa nám podarí preniesť odporúčania do praxe oveľa rýchlejšie.

01
júl

Ľudské práva sú zneužívané v politickom boji

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva upozorňuje na čoraz častejšie zneužívanie ľudských práv ako argumentu na skrátené legislatívne konanie a tiež na opakované odôvodňovanie zásadných legislatívnych zmien ľudskými právami, avšak bez adekvátneho citovania relevantných ľudskoprávnych záväzkov Slovenskej republiky, ktoré by takéto zmeny odôvodnili.

12
jún

Členské krajiny OSN sú znepokojené stavom slobody médií na Slovensku

Slovenská republika bola v máji 2024 posudzovaná na 46. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v rámci pravidelného mechanizmu univerzálneho periodického hodnotenia (UPH). Išlo už o štvrté kolo hodnotenia Slovenska, ktorého výsledkom je zoznam odporúčaní členských krajín OSN adresovaných Slovensku na zlepšenie ochrany a presadzovania ľudských práv.

07
jún

Olympiáda ľudských práv bola pre nás mimoriadne obohacujúca

Obzrime sa spoločne za ďalším úspešným ročníkom Olympiády ľudských práv, ktorý sa konal 16.-18. apríla 2024. Taktiež sme prijali pozvanie pani prezidentky Zuzany Čaputovej do Prezidentského paláca.

21
máj

Podporujeme prijatie medzinárodného dohovoru o právach starších

Stredisko je jedným z 25 signatárov spoločného stanoviska národných ľudskoprávnych inštitúcií, ktoré upozorňuje na nedostatočnú ochranu starších ľudí v aktuálnych ľudskoprávnych dokumentoch a vyzýva na začatie tvorby medzinárodného dohovoru na ochranu práv starších.

17
máj

Zúčastnili sme sa diskusie k šikane a diskriminácii na pracovisku

So šikanou na pracovisku sa stretáva množstvo zamestnancov/zamestnankýň avšak len tri percentá obetí podajú oficiálnu sťažnosť. Ako národný antidiskriminačný orgán vyhodnocujeme splnenie znakov diskriminácie podľa antidiskriminačnej legislatívy.

12
máj

Zhodnotili sme stav dodržiavania ľudských práv a základných slobôd za rok 2023

V štyroch kapitolách sme zhodnotili minuloročné odporúčania adresované jednotlivým subjektom, upozorňujeme politikov a političky na to, že každé obmedzenie práva na informácie a slobody združovania musí mať svoje opodstatnenie a nesmie prekračovať určité hranice.

10
máj

Medzinárodný seminár projektu RELEASE

Dňa 25.04.2024 sme v rámci projektu RELEASE (“Reducing the excessive usage of pre-trial detention via harmonisation & support to alternatives”), zorganizovali medzinárodný seminár pre účastníkov z radov prokurátorov/-riek, sudcov/-kýň, advokátov/-tiek a iných právnych profesií pôsobiacich v oblasti trestného práva z piatich partnerských krajinách participujúcich na projekte RELEASE, t.j. Slovensko, Poľsko, Grécko, Bulharsko a Chorvátsko.