06
máj

Zhodnotili sme stav dodržiavania ľudských práv a základných slobôd za rok 2024

Predkladaná Správa za rok 2024 ponúka komplexný a aktuálny obraz o stave vybraných ľudských práv a základných slobôd v Slovenskej republike. V štyroch hlavných kapitolách sleduje nielen pokrok v napĺňaní minuloročných odporúčaní, ale aj nové výzvy, ktorým spoločnosť čelí.

Osobitnú pozornosť venuje znižujúcej sa kvalite legislatívneho procesu a snahám o obmedzenie činnosti občianskej spoločnosti.

Venujeme sa aj rastúcemu výskytu nenávistných prejavov, najmä v online priestore, a ich dopadu na uplatňovanie základných práv. Upozorňujeme na to, že obmedzenia slobody prejavu a práva na informácie musia byť vždy ústavne opodstatnené a v súlade s medzinárodnými štandardmi.

Správa zároveň pokračuje v mapovaní situácie utečencov a migrantov a poukazuje na pretrvávajúce problémy vrátane systémovej segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Približuje konkrétne prípady, ktorými sa Stredisko zaoberalo v rámci svojho mandátu národného antidiskriminačného orgánu.

...

02
júl

Zapojili sme sa do reportovacieho procesu Európskej sociálnej charty a posúdili sme implementáciu jej viacerých článkov

V správe, ktorú sme podali, monitorujeme implementáciu Európskej sociálnej charty na Slovensku. Všetky zmluvné štáty Charty majú povinnosť reportovať stav implementácie prijatých článkov na základe dohodnutého dvojročného cyklu, pričom každé dva roky sa reportuje iná skupina prijatých článkov. V aktuálnom cykle sa Európsky výbor pre sociálne práva sústredí predovšetkým na práva súvisiace s prácou a pracovnými podmienkami.

24
jún

Ľudskoprávne princípy v učebniciach občianskej náuky

Vzdelávanie o ľudských právach je kľúčové pri pestovaní demokratickej kultúry a aktívneho občianstva, rovnako ako aj pri prevencii extrémizmu a radikalizácie. Stredisko sa preto v novej analytickej štúdii bližšie pozrelo na spôsob, akým sú ľudskoprávne princípy pokryté učebnicami občianskej náuky pre druhý stupeň základných škôl. Cieľom tejto štúdie je opis a analýza pokrytia kompetencií pre demokratickú kultúru najpoužívanejšími učebnicami občianskej náuky na základných školách z pohľadu toho, aké vedomosti a zručnosti v oblasti ľudských práv a prevencie negatívnych javov ústiacich do radikalizácie a (násilného) extrémizmu učebnice ponúkajú.

11
jún

Vyzývame poslancov a poslankyne NR SR, aby nepodporili vládny návrh novely ústavy

Stredisko ako národná ľudskoprávna inštitúcia a orgán pre rovnaké zaobchádzanie nemôže súhlasiť s návrhom, ktorý vyzýva na nedodržiavanie medzinárodných zmlúv o ľudských právach, ktoré Slovenská republika ratifikovala. Ústava už dnes garantuje ochranu života, ľudskej dôstojnosti, kultúry, či jazyka a novou úpravou by sa iba vytvoril prázdny koncept národnej identity ako nové interpretačné pravidlo.
Výsledkom týchto a väčšiny ďalších navrhovaných zmien pritom môže byť iba ďalšie rozdeľovanie ľudí na tých čo sa stotožňujú s deklarovanou identitou a na tých čo nie a preto do národa nepatria.

09
jún

V regiónoch sme hovorili o ľudskoprávnom prístupe k nájomnému bývaniu

V uplynulom týždni sme realizovali workshopy, na ktorých sme so zástupcami a zástupkyňami samospráv diskutovali o dodržiavaní zásady rovného zaobchádzania a ľudskoprávnych štandardov pri poskytovaní obecného nájomného bývania.

Na podujatiach vo Zvolene a v Prešove sme sa zamerali na najčastejšie sa vyskytujúce problematické ustanovenia vo všeobecne záväzných nariadeniach a rozprávali sme sa o tom, ako ich nahradiť zákonnými postupmi. Sme veľmi radi, že obce do diskusie vstupovali aktívne, navzájom si vymieňali skúsenosti pri riešení konkrétnych problémov a prejavovali veľký záujem o čo najspravodlivejšie nastavenie pravidiel.

30
máj

Projekt Violet začína

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva je koordinátorom konzorcia projektu Violet: Za pracoviská bez sexuálneho obťažovania, ktorý sme tento týždeň odštartovali aj spoločným stretnutím v Bratislave  27. a 28. mája. Projekt je spolufinancovaný Európskou Úniou v rámci programu CERV-2024-DAPHNE programme.

30
apr

Stanovisko OBSE-ODIHR k novele zákona o mimovládnych neziskových organizáciách

Stredisko sa v súlade so svojim mandátom obrátilo na Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorý je súčasťou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) so žiadosťou o stanovisko k novele zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby.

25
apr

Finále 27. ročníka Olympiády ľudských práv

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva ako národná ľudskoprávna inštitúcia a národný antidiskriminačný orgán spoluorganizuje celoslovenské finále stredoškolskej Olympiády ľudských práv. Stredisko je už druhý rok hrdým spoluorganizátorom Olympiády spolu s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže. Nosnou témou aktuálneho dvadsiateho siedmeho ročníka tejto prestížnej súťaže je “Brániť právny štát = brániť ľudské práva”. 

02
apr

Ako slovenské médiá informujú o migrantoch a migrantkách?

Pozreli sme sa na to, ako sú v médiách zobrazovaní migranti a migrantky, s akými témami sú spájaní a do akej miery sú zobrazovaní správnou terminológiou. Zistenia naznačujú, že verejný diskurz je v otázkach migrácie výrazne zameraný na otázky bezpečnosti a ochrany hraníc a tým výrazne prispieva k stereotypizácii a stigmatizácii tejto skupiny ľudí.